Celebrating Student Success 2022

CS Celebrating Success Cake

Celebrating Student Success 2021 - 2022

The CIS Department celebrates all Computer Science majors and minors!

Congratulations on your good work this memorable year!

 

    J. Donald Hubbard Family Scholarship in Computer and Information Science

    • Ginni Gallagher
    • Sabrina Reis

    Erwin & Gertrude Juilfs Scholarship in Computer and Information Science

    • Alex Anderson
    • Ben Backen
    • Ian McConachie
    • Doug Ure

    Phillip Seeley Scholarship in Computer and Information Science

    • Ethan Dinh
    • Aleks Stevens

    Geoffrey Eric Wright Outstanding Junior Award

    • Claire Collins

    Computer Science Departmental Honors

    • Jared Knofczynski - Applications for Machine Learning for Networking Research
    • Audra McNamee - Welcome to Computer Science: Designing a Comic Tour of Computers and Computing
    • Eugene Tan - Visualizing the Structure of Network Traffic Features Across the IP Address Space
    • Megan Walter - On the Multifractal Structure of Observed Internet Addresses

    Computer Science Learning Assistants and Class Encore Leaders

    • Ben Backen
    • Eliza Black
    • Anna Boone
    • Ellie Bruhns
    • Jacob Burke
    • Luying Cai
    • Daphne Carwin
    • Andrew Chan
    • Troy Clenden
    • Ethan Dinh
    • Brandon Dodd
    • Peyton Elebash
    • Nathan Eng
    • Haley Figone
    • Anna Finlay
    • Sam Gebhardt
    • Sam Gfroerer
    • Jennifer Gregory
    • Brian Gunnarson
    • Isabella Harker
    • Annika Huston
    • Jaeger Jochimsen
    • Nick Johnstone
    • JT Kasuba
    • Ellie Kobak
    • Kalyn Koyanagi
    • Eliot Martin
    • Pranav Mathur
    • Avery Meyers
    • JD Paul
    • Madeline Porcaro
    • Amy Reichhold
    • Jose Renteria
    • Harry Smith
    • Wil Sprouse
    • Alex Summers
    • Alex Taloyo
    • Eugene Tan
    • Andrew Teske
    • Patrick Thomasma
    • Madison Werries

    Computer Science Luks Programming Contest

    • Pranav Mathur
    • Andy Nguyen

    Student Organizations

    • Cybersecurity Club Leadership

      • Josh Bjorklund
      • Avi Lance
      • Logan Levitre
      • Gabriel Peery
      • Javier Ramirez
      • Stephen Swanson
    • iOS Dev Club Leadership

      • JD Paul
    • Oregon Blockchain Club Leadership

      • Ellie Kobak
    • Women in Computer Science (WiCS) Leadership

      • Eliza Black
      • Olivia Butler
      • Melodie Collins
      • Isabella Cortez
      • Sarah Gordon
      • Sasha Heye
      • Amanda Hoelting
      • Cheyanne Kester
      • Lily Logan
      • Audra McNamee
      • Clara Morrison
      • Maddie Porcaro
      • Kelly Schombert
      • Aliya Ware

    CAS Ripple Scholars

    • Ethan Avila
    • CJ Boyle
    • Aaron Casserly
    • Mia Hanson
    • Jared Knofczynski
    • Kalyn Koyanagi
    • Avi Lance
    • Erik Liang
    • Stephen Swanson
    • Mallory Thompson
    • Sofi Vinas

    UO Undergraduate Research Symposium

    • Jared Knofczynski
    • Nathan Malamud
    • Audra McNamee
    • Sabrina Reis

    UO VPRI Fellowship

    • Sabrina Reis

    UO Latin Honors

    • Summa Cum Laude (Top 2% of University Graduating Class)

      • Brandon Dodd
      • Jaeger Jochimsen
      • Jared Knofczynski
      • Noah Kruss
      • Nathan Malamud
      • Pranav Mathur
      • Audra McNamee
      • Eugene Tan
      • Grace Werries
    • Magna Cum Laude (Top 5% of University Graduating Class)

      • Brian Gunnarson
      • Cole Tritch
      • Megan Walter
    • Cum Laude (Top 10% of University Graduating Class)

      • Cameron Cunningham
      • Samuel Gebhardt
      • Samuel Peters
      • Riana Valenzuela

    Phi Beta Kappa

    • Computer Science

      • Cameron Cunningham
      • Michael Gao
      • Brian Gunnarson
      • Noah Kruss
      • Sam Peters
      • Jinhu Qi
      • Cole Tritch
      • Madison Werries
      • Mert Yapucuoglu
    • MACS

      • Audra McNamee
      • Riana Valenzuela
      • Jared Knofczynski
      • Nathan Malamud
    • CIT Minor

      • Annie Borgen
      • Madi Mather
      • Edwin Gutierrez Vargas
    • Computer Science Minor

      • Henry Craddock
      • Laura Liebfried
      • Benjamin Lyche
      • Haley Rice
      • Tangsang Tumbahangphe

    Sprint4Oregon Hackathon

    • Ryan Hirth (winning team)
    • Sam Inada (winning team)
    • Cameron Rho

    Computing Research Association Outstanding Undergraduate Researcher Award (Honorable Mention)

    • Andy Nguyen

    Congratulations!

    UO Great Seal